Q & A

Kto jest fotografem?

To jedno z podstawowych pytań. Oczywiste. I konieczne, żebyś mogła mieć zaufanie. Zatem - niech się przedstawię: na imię mam Piotr i fotografuję od ponad 20 lat. Zaczynałem w ciemni, z czarnobiałymi zdjęciami. Obecnie, po wielu poszukiwaniach kierunków skupiam się na zdjęciach portretowych, starając się pokazywać nie tylko "okładkowe" ciała, ale przede wszystkim emocje i przeżycia, zapisywać doznania. Jak widzisz po zdjęciach - nie robię zaawansowanej postprodukcji. Moim kluczowym założeniem jest pokazywanie naturalnego piękna, korzystając z minimum środków technicznych.

Pracuję w całej Polsce a w razie potrzeby - także w Europie.

Uważam, że nie ma znaczenia, czy fotograf jest ładny czy brzydki, młody czy stary. Zdjęcia mówią. 

Czy ktoś pokaże mi, jak pozować?

Oczywiście, że tak! To, dlaczego robisz sesję z doświadczonym fotografem, to także pełne wsparcie w zakresie jak się ustawić, jak usiąść czy się położyć. Co robić a czego nie, żeby efekt był jak najlepszy – oddać piękno, emocje, uczucia, przeżycia. Dostaniesz wskazówki i podpowiedzi zarówno przed sesją, ogólne, jak i – z wyczuciem – w trakcie zdjęć.

Gdzie mogę zrobić moją super sesję?

Gdziekolwiek. Wszędzie. Niemal wszystkie moje sesje, to prywatne mieszkania (najlepiej), pokoje hotelowe, mieszkania czy apartamenty wynajmowane. Ale jeśli chcesz na jachcie, w pałacu, w lesie, w biurze czy na Hawajach – nie ma sprawy. To w zasadzie tylko kwestia budżetu.

Czy moje osobiste zdjęcia będą gdzieś publikowane?

Wyłącznie za Twoją pisemną zgodą, na konkretne zdjęcia. Oczywiście – zależy mi na tym, żeby móc pokazywać innym kobietom, jakie mogą być efekty współpracy. Nigdy jednak nie jest to żądaniem względem Ciebie. Masz prawo do pełnej poufności i dyskrecji. I to Twoje prawo szanuję w całości. Warto jednak, byś wzięła pod uwagę, że pozwalając publikować niektóre zdjęcia lub ich fragmenty pomożesz wielu kobietom w podjęciu decyzji, czasem wręcz w przełamaniu ich własnych niepewności.

Ile kosztuje taka sesja?

Ceny sesji zaczynają się od około 1600 złotych i zawierają w wersji podstawowej wykonanie zdjęć, ich kompletną obróbkę, a w innych także część kosztów pełnego makijażu (nie w wersji artystycznej, kreacyjnej), oraz spotkanie prezentacyjne po sesji. Na tym spotkaniu przejrzymy gotowe zdjęcia i zdecydujesz, które z nich będziesz chciała wydrukować, w jakich ilościach i formatach, ewentualnie które i w jakiej postaci będzie można udostępniać publicznie (na przykład w portfolio fotografa)

Zazwyczaj sumaryczne wydatki na sesję i późniejsze wydruki, albumy, itp. to kwoty rzędu 2-3 tys zł. ale to Ty decydujesz, co i w jakiej postaci chcesz uzyskać.

Czy mogę zabrac ze sobą kogoś na sesję?

Oczywiście! Zawsze możesz mieć obok siebie kogoś, kto zwiększy Twój komfort. Jeśli zdecydujesz się mieć kogoś obok siebie, postaraj się, żeby to była osoba, która doda Tobie pozytywnej, wspierającej energii. To może oczywiste, jednak osobiste doświadczenia mówią, że niewłaściwy towarzysz czy towarzyszka (na przykład zbyt krytyczna, lub gadatliwa) może kompletnie popsuć cały Twój i mój wkład pracy.

Z mojej strony – najlepiej mi się pracuje bezpośrednio, sam na sam. Często towarzysz rozprasza modelkę. Jeśli to jest nie do końca komfortowe dla Ciebie, osoba towarzysząca może w czasie zdjęć przebywać w sąsiednim pomieszczeniu.

Jak długo trwa sesja fotograficzna?

W wariancie optymalnym sama sesja trwa około 3 do czasami nawet 6 godzin. Jeśli korzystamy z makeupu – warto doliczyć z godzinę jeszcze. Zatem jest to raczej wydarzenie całodniowe. Oczywiście – w wersji minimum być może czasem wystarczy godzina. Jeśli jednak nie masz takiego doświadczenia, zdecydowanie lepiej zarezerwować więcej czasu. Optymalnie jest zaczynać koło 9... 11 rano.

Czy mogę miec specjalne życzenia co do sesji?

Ogólnie rzecz ujmując, należałoby takie życzenia podzielić na dwie części – jedne, dotyczące stylu i drugie, dotyczące zakresu sesji. W kwestii stylu oczywiście możesz zasugerować, które z ujęć z portfolio najbardziej Tobie odpowiadają, jednak – ponieważ każda kobieta jest inna – ostatecznie fotograf decyduje, jak najlepiej Cię pokazać. Jeśli zaś mówimy o zakresie sesji, to podstawą jest ustalenie tego przed dniem zdjęciowym. To, czy będziesz chciała mieć zdjęcia z partnerem lub partnerką, w specyficznej lokalizacji, itp. – będzie miało wpływ na przygotowanie sesji przez fotografa.

Czy moge kupic tylko pliki cyfrowe?

Tak! Możesz oczywiście kupić tylko elektroniczne wersje zdjęć. Doświadczenie uczy jednak, że wiele osób po jakimś czasie wraca, żeby zrobić wydruki lub wręcz albumy. Chociażby w postaci fotoksiążki.

Czy stylizacja włosów, make-up są wliczone w koszt sesji?

Każda sesja (poza podstawowym wariantem) zawiera obecność makijażystki oraz / lub stylistki Ma to też oczywiście wpływ na koszt sesji, jednak osoba ta nie tylko wykonuje makijaż przed sesją, ale także pomaga w trakcie sesji: poprawia makijaż, włosy, ubranie, pomaga w czynnościach technicznych podczas zdjęć dla najlepszego efektu. Poza wariantem podstawowym pokrywasz tylko część kosztów makijażystki czy tez stylistki.

Makijażystka zadba o malowanie, rzęsy, częściowo włosy. Pamiętaj jednak, że nie jest zazwyczaj specjalistką od stylizacji włosów, zatem jeśli rzeczywiście masz taką potrzebę – będziemy musieli zorganizować fachowca w tym zakresie.

Czy mogę mieć swoja makijażystkę na sesji?

Zazwyczaj nie zgadzam się na udział wizażystek, z którymi wcześniej nie pracowałem. Życie pokazało, że stosunkowo często efekty nie były odpowiednie do oczekiwanego poziomu. Dobry makijaż fotograficzny wymaga nieco odmiennego podejścia. Niewłaściwy - może całkiem zrujnować efekt sesji.

Jeśli jednak masz ulubioną profesjonalną wizażystkę – udostępnij jej portfolio do oceny, żebyśmy mieli pewności co do ostatecznego efektu sesji.

Ile zestawów ubrań potrzebuje do sesji?

Podczas typowej sesji zazwyczaj wykorzystujemy 2 – 5 zestawów ubrań plus ich modyfikacje. Ponieważ jednak znaczna część sesji buduarowych zawiera zwykle nagości całkowite lub częściowe – do nich wtedy nie potrzeba ubrań. Jeśli jednak nie planujesz nagości – możesz dołożyć dodatkowo ze dwa zestawy ubrań (bielizna, bluzy, koszule, bluzki, itp.) . Najlepiej takie, kóre można między soba mieszać.

Jaki styl ubrań – to zależy głównie od tego, w czym TY się dobrze czujesz. To bardzo ważne dla Twojego komfortu. Istotny jest rodzaj Twojego ciała, sylwetki. Od tego, co chcesz podkreślić lub może chcesz coś zakryć. Dość istotne jest, by raczej unikać strojów, które pod względem stylu są Tobie obce. Jeśli nie wiesz, na co się zdecydować – pogadajmy przed zdjęciami, co przygotować.

Pokaż innym!